20230322_102051

Kiállítás nyílt a a Klebelsberg Könyvtárban a Liszt-díjas operaénekesről, Sinkó Györgyről

Operabarátok és egykori tanítványai tisztelegtek Sinkó György Liszt-díjas operaénekes emléke előtt szerdán a Klebelsberg Könyvtárban. Születésének centenáriuma alkalmából, a II. Bartók Béla Művészeti Napok keretében kiállítás nyílt a BiblioTéka kiállítótérben, amely archív fotók gazdag válogatásával kalauzolja végig a látogatókat az elismerésre méltó életúton.

A héten zajlik a Karunk által rendezett Bartók Béla Művészeti Napok fesztivál, amelynek keretében Sinkó Györgyről is megemlékezünk születésének századik évfordulója apropóján. A Liszt-díjas operaénekes életútjáról Sinkó György 100 címmel nyílt kamaratárlat a Klebelsberg Könyvtár legújabb kiállítóterében. A tárlókban a művész hagyatéki anyagának és a Szegedi Nemzeti Színház fényképarchívumának válogatása látható, cikk-kivágások, meghívók, ünnepi kártyák és számos archív előadásfotó kalauzolja végig a közönséget a gazdag életúton, főbb szerepein, tanári évein. A kiállítást Nátyi Róbert művészettörténész, Karunk dékánja nyitotta meg.


Ahogy ezeket az alkotásokat, színpadi fotográfiákat nézzük, megelevenedik egy személyiség, egy alak. Van, akinek Fülöp hercegként ugrik be, az operaszínpadok sztárjaként, van, akinek tanár úrként, van, akinek egyszerűen szegedi polgárként. Sinkó György tanárként, zenepedagógusként, a szegedi operaiskola egyik oszlopos tagjaként adta át tudását a jövő generációjának. A Bartók Béla Művészeti Karon fontos, hogy ezt a tradíciót tovább vigyük. A Kar a jövőben is mindent meg fog tenni, hogy az operaműfaj tovább éljen Sinkó tanár úr szellemében.” – hangsúlyozta.


20230322_101108

 

Sinkó György 1953-tól 1988-as nyugdíjba vonulásáig volt a Szegedi Nemzeti Színház magánénekese, repertoárja a Mozart-operáktól a 20. századi művekig ívelt. Szegeden Verdi Rigoletto operájában Sparafucile szerepében debütált, majd olyan jelentős szerepekben remekelt a színpadon, mint Sarastro A varázsfuvolában, Don Pasquale vagy A kékszakállú herceg várának címszerepe. Legtöbbször énekelt, legkedvesebb szerepe Verdi Don Carlos operájának Fülöp királya volt.

 

Miután visszavonult az aktív színpadi munkától, minden figyelmét a növendékeire fordította. Szárnyai alól sok elismert, ma is pályán lévő énekes került ki. Tanítványa volt Temesi Mária Liszt-díjas operaénekes, Karunk Magánének Tanszékének professzora is, aki egykori mestere tiszteletére elénekelte Wagner Tannhäuser operájából a Csarnok-áriát, valamint nagy tisztelettel és szeretettel idézte fel egykori mestere emlékét a kiállítás-megnyitón.


Sinkó György nevét nagyon sokszor emlegetem a diákjaimnak a tantermekben és az operaházban. A Tanár úr nemcsak felkarolt engem énektechnikailag, például segített a rezonancia, az éneklés és a levegőadás technikájával kapcsolatban, hanem a színészi hozzáállásban is támogatott, hogy egy szerepet, áriát hogyan kell felépíteni. Nemcsak fantasztikus hangú basszus énekes volt, aki nagyszerű átéléssel énekelt, hanem el is játszotta a szerepét, amelyből minden diákja rengeteget tanulhatott. Útmutatásával nyertem meg Görögországban egy nemzetközi énekversenyen a zsűri különdíját, ami elindította sikeres zeneakadémiai felvételemet is. A Tanár úr menedzser is volt, felkarolta növendékeit. Szeretett fellépéseket szervezni a város különböző helyszíneire. Örültem, hogy a növendéke lehettem.” – méltatta hajdani mesterét.


20230322_100403

Kiszely Zoltán, SZTE Klebelsberg Könyvtár munkatársa, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a tárlatban megjelenő fotók és dokumentumok egy része Sinkó György hagyatékából származik, amelyet az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar megbízásából az egyetemi könyvtár kezel. Felidézte, hogy Sinkó György a fővárosi Operaházban kezdte pályáját, de nem volt elégedett ottani szerepeivel, ezért 1953-ban elfogadta a Szegedi Nemzeti Színház meghívását. A kiállításban a színház archívumából származó előadásfotók is láthatók Sinkó Györgyről, például Don Carlos-beli alakításáról, amely élete egyik legfontosabb szerepe volt. Sinkó György az 1970-es évek végéig tagja volt a szegedi operatársulatnak és egyúttal a szegedi zeneművészeti magánénekképzés kiemelkedő tanára is volt. A kiállítás emléket állít Vántus István Aranykoporsó című operája 1975. április 11-i ősbemutatójának is, amelyben Sinkó György Diocletianus szerepét énekelte a Szegedi Nemzeti Színházban. A tárlaton látható Vántus István személyes köszönőlevele a nagy sikerű első előadás után.


A tárlat sajátos egybeeséseként látható Schmidt Andrea fotója a szegedi színház 2003-as évadnyitó társulati üléséről, amelyen Sinkó Györgyöt 80-ik születésnapján köszöntötték – a társulati ülésen ugyanis ott volt a kiállítás rendezője, Kiszely Zoltán, a könyvtár munkatársa is, aki abban az évben szerződött színészként a szegedi prózatársulathoz.


20230322_102158


A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében várhatóan június végéig lesz látogatható.