Rendezvénynaptár
-
szeptember 9. 08:00 - december 14. 16:00
-
október 15.19:00 - 20:00
-
október 16.19:00 - 20:00
-
október 25. 09:00 - 27. 20:00
-
október 30. 08:00 - 31. 21:00
Coursera for Campus együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem és a Coursera, hogy ezzel is támogassák a koronavírus-fertőzés kapcsán bevezetett online tanulást. Az együttműködés értelmében az SZTE hallgatói ingyen férnek hozzá a világ legjobb egyetemeinek és vállalatainak mintegy 4000 kurzusához.
Az új koronavírus okozta fertőzés terjedésének megelőzése érdekében a Szegedi Tudományegyetem 2020. március 23-án áttért a távoktatásra. A rendkívüli online oktatás minden képzést érint, azaz az egyetem 21 ezer hallgatója kezdte meg a napokban a tananyag online elsajátítását az SZTE több mint 15 000 kurzusán.
A Coursera a világ legnagyobb online oktatási platformja, melyet 2012-ben alapított a Stanford Egyetem két professzora, Andrew Ng és Daphne Koller, hogy MOOC (Massive Open Online Courses) tananyagokat, azaz online, tömegek számára nyitott kurzusokat kínáljanak, amelyek bárhol, bármikor elvégezhetők. Mára több mint 49 millióan tanulnak világszerte a Coursera rendszerében. A Coursera több mint 3800 kurzust kínál a világ top 200 egyetemének kurzusaiból, valamint ipari szereplők oktatási anyagaiból, többek között a Yale Egyetem, a London University és olyan nagyvállalatok képzéseit, mint a Google és az IBM.
2020. március 23-tól a Szegedi Tudományegyetem 7500 hallgatója kapott hozzáférést a Coursera anyagaihoz a Coursera for Campus révén. A Coursera for Campus, amelyet 2019-ben indítottak el, egy új lehetőség az egyetemek számára, hogy használják a Coursera anyagait, és ezáltal szakmailag releváns, multidiszciplináris online tudást biztosítsanak hallgatóiknak. A Szegedi Tudományegyetem a Coursera koronavírus járványra reagáló kezdeményezése (Coronavirus Response Initiative) kapcsán megemelhette azon SZTE hallgatók létszámát, akik egyszerre, ingyenesen használhatják a rendszert.
– A COVID-19 koronavírus járvány világszerte érinti a felsőoktatási intézményeket, és ez 156 országban 1,4 milliárd diák életére van hatással. Ebben a kritikus pillanatban a felsőoktatási intézményeknek együtt kell működniük abban, hogy átálljanak a digitális oktatásra, és online támogassák a hallgatók tanulását – mondta Leah Belsky, a Coursera vezérigazgatója. – Örömmel léptünk partnerségre a Szegedi Tudományegyetemmel, amely kiváló példa arra, hogy ebben a nehéz időben hogyan lehet támogatni a hallgatókat az online tanulás terén, és hogyan lehet lehetővé tenni, hogy a diákok folytathassák tanulmányaikat – tette hozzá.
A Coursera kurzusai – melyek átfogják a népszerű egyetemi tantárgyakat, így például a mérnöki, üzleti, informatikai, egészségügyi és művészeti kurzusokat – a tananyagot hetekre osztják, és videóleckéket, olvasóleckéket tartalmaznak. A tananyag elsajátítása gyakorlótesztekkel és vizsgatesztekkel mérhető, és a hallgatók a kurzusok végén e-oklevelet is kaphatnak.
Ezek a kurzusok jól kiegészítik a Szegedi Tudományegyetem jelenlegi tantervét, sőt, a Coursera olyan kurzusokat is kínál, amelyek a szegedi egyetemen pillanatnyilag nem érhetők el online. A Coursera partnerei között ott vannak az SZTE-vel az Európai Egyetemek Szövetsége révén partnerségre lépett intézmények is, a Lund Egyetem és a Ludwig-Maximilian Egyetem kínál kurzusokat a Courserán.
A Szegedi Tudományegyetem 20 éve hirdeti meg távoktatási tagozaton a gazdálkodási és menedzsment szakot, a Gazdaságtudományi Kar veretes távoktatási képzését eddig több mint 700-an végeztek el sikeresen. A távoktatás fejlesztése az egyetem Intézményfejlesztési Tervében meghatározott stratégiai cél. Az EFOP 3.4.3-as projekt, mely az oktatási és szolgáltatási teljesítmény innovatív fejlesztését a munkaerő-piaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében teszi, szintén sok szállal kötődik az online oktatáshoz. A projekt révén már eddig is számos online tananyag készült, amelyek bekerültek az egyetemi oktatás vérkeringésébe.
– A kialakult egészségügyi veszélyhelyzet miatt a Szegedi Tudományegyetem az online oktatást a tervezettnél korábban vezette be, köszönhetően a Coursera koronavírus kapcsán végrehajtott intézkedéseinek, ráadásul a tervezettnél szélesebb körben. Ennek köszönhetően az egyetem hallgatói elvégezhetik más egyetemek Coursera kurzusait is – mondta Prof. Dr. Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese. – A cél ezzel a kiváló lehetőséggel is a rendkívüli távoktatás széleskörű támogatása. Az együttműködés középtávú célja, hogy a Coursera kurzusok egy része akár beépülhessen az egyetemi tantervekbe is – tette hozzá.
A Coursera kurzusainak eléréséhez az SZTE hallgatói az egyetem honlapján jelentkezhetnek be.
A Szegedi Tudományegyetem Coursera oldala itt érhető el.
SZTEinfo
Korábban írtuk:
A Szegedi Tudományegyetem közreműködésével indul az első magyar nyelvű kurzus a Courserán