Legfontosabb tanulmányi tudnivalók a sikeres kezdéshez

AZ EGYETEM NEMKÖZÉPISKOLA!

 

A KREDITRENDSZER

 

A hallgató a tanulmányok során a diplomamegszerzéséhez előírtkreditmennyiséget összegyűjti.

A kredit megszerzése függetlenaz érdemjegytől.

 

Azonos vagy közel azonos tantárgyak esetében a korábban megszerzett kredit másik szakon való elfogadtatása érdekében kreditelismerési eljárás kezdeményezhető minden félévben, az erre megadott időszakban.

 

Figyelj a kreditelismerés buktatóira:

• Csak azoknak a jóváírását kérd, amelyekrebiztosan szükséged lesz a tanulmányaid során, mert a kreditelismerés során elfogadott tantárgyak kreditje beleszámít a tanulmányok során megszerzett kreditekbe, így előfordulhat, hogy a szakodon előírt kreditszámot10%-ot meghaladóan túlléped,és ezért már fizetned kell.

• A kreditelismerés során elfogadott tantárgyak kreditje beleszámít az adott félév során megszerzettkreditekbe, de nem vehető figyelembe az ösztöndíj-számítás során.

• Abban az esetben, ha a két utolsó aktív félévben megszerzett kreditek száma (melybe nem számítanak a kreditelismeréssel elfogadott kreditek) nem éri el a jogszabályban meghatározott minimumot, a tanév végén önköltséges státuszbasorolhatnak át.

 

A KÉPZÉSEK ÁTJÁRHATÓAK: Azonos szinten a szakok közöttlehetséges szakváltás.

A szakváltás történhet a képzés munkarendjének, nyelvének,helyének megváltoztatásával, átvétellel, felvételi eljárás útján.

 

HALLGATÓI MOBILITÁS

 

A kreditrendszer támogatja azegyes tárgyak, képzésiegységek más intézményben –akár külföldön – való elvégzését.Pl.: Erasmus program

 

OTTHON IS KELLTANULNOD

 

A kredit a hallgatói tanulmányi munka mértékegysége,amely kifejezi azt a becsült időt, amely a követelményekteljesítéséhez szükséges.1 kredit 30 tanulmányi munkaórát jelent.PL. egy 5 kreditestantárgy legalábbheti 4-5 óra otthoni tanulást igényel.

 

 

 

 

 

HALLGATÓ KÖZPONTÚKÉPZÉSI SZERKEZET

 

Egyéni előrehaladás:

  • rövidebb-hosszabb idejű diplomaszerzés,
  • passzív féléveklehetősége,
  • egy tantárgy – sikertelen teljesítés esetén – többször felvehető,
  • választhatótárgyak egyéni érdeklődés szerint

 

AMINTATANTERVBEN MEGHIRDETETT KÖTELEZŐ TÁRGYAKAT MINDEN ESETBEN FEL KELL VENNI, és hozzá annyi szabadon választható tantárgyat,hogy a 30 kredit meglegyen.

 

Gondosan tanulmányozd a mintatantervet és a tantárgyi követelményeket, hogy a tanulásra fordított időt ésszerűen be tudd osztani!

 

Különösen figyelj azon tantárgyak időben történő teljesítésére, amelyek más tantárgyak előfeltételei.

AZ ELSŐ HÓNAPOK UTÁN MÁR LÁTSZIK,HOGY VALÓBAN TUDSZ-E MINDEN

FELVETT TÁRGYAT TELJESÍTENI.

Ha úgy tűnik, hogy nem győzöd erővel,akkor koncentrálj a legfontosabbtárgyakra, hagyd teljesítetlenül akönnyebbeket és azokat, amelyekrenem épül más tárgy.

 

EGY NEM TELJESÍTETT KÖTELEZŐTÁRGY, AMI RÁADÁSULELŐFELTÉTELE EGY MÁSIK TÁRGYNAK,FELBORÍTJA A MINTATANTERVSZERINTI HALADÁST!

Ha valamely félévben nem tudsz elégkreditet felvenni, érdemes élni apasszív félév lehetőségével, és nempazarolni az államilag támogatott féléveket.

 

NE VEDD KÖNNYELMŰEN A 3-SZORITÁRGYFELVÉTEL LEHETŐSÉGÉT,A VIZSGÁRA BOCSÁTÁS FELTÉTELÉT(TÁRGYKÖVETELMÉNY TELJESÍTÉSE) LEHETŐLEG MEG KELL SZEREZNI.

 

A vizsgajelentkezés (fel és lejelentkezés) a vizsga előtt 24 órával lezárul. Ha a felvett vizsgáról már nem tudsz lejelentkezni, menj el vizsgázni – elvégre szerencséd is lehet –, mert az el nem használt vizsgaalkalom is csökkenti az egy tárgyhoz tartozó vizsgalehetőségek számát (max. 6 vizsgaalkalom)

 

A KÉPZÉSEK SZERKEZETE

 

A tárgyak egymásra épülése

 

Akreditrendszerben egyéni előrehaladás van,nincsenek kötött félévek.Egy tárgyelsajátításához a szükséges előismeretmeglétét a képzések az előtanulmányirenddel állítják be, ezért A TÁRGYAK VALÓJÁBAN NEM VEHETŐK FEL TETSZŐLEGES FÉLÉVBEN ÉS SORRENDBEN, MIVEL AZ ISMERETEK EGYMÁSRA ÉPÜLNEK.

 

A mintatanterv olyan ajánlott tanterv,melyben a tárgyak felvételi sorrendjefélévekre bontva 30 kredites (+/-3 kredit)egységekben az előtanulmányi rendetfigyelembe véve van megadva.

A mintatanterv szerinti haladásgarantálja az előírt idő alatti diplomáhozjutást.

 

 

 

A JOGVISZONYMEGSZŰNÉSÉNEK OKAI

 

  • Háromszori kurzusfelvétel, max. 6 vizsgalehetőség

 

Egy tantárgy (illetve a neki megfelelő kurzus) a tanulmányok ideje alatt összesen három alkalommal vehető fel, melyhez összesen hat vizsgaalkalom tartozik. Ha a hallgató (aki tanulmányait a 2012-13. tanévben vagy azután kezdte) két kurzusfelvétel során a hat vizsgaalkalmat elhasználta, harmadik kurzusfelvételre nincs lehetősége. Egy tárgyból tehát összesen 6-szor lehet vizsgázni. A vizsgáról való nem engedélyezett távolmaradás elhasznált vizsgaalkalomnak minősül, mellyel a lehetséges vizsgaismétlések számát csökkenteni kell.

 

A felsőoktatási intézmény egyoldalú nyilatkozattal megszünteti annak a hallgatónak ahallgatói jogviszonyát, akinek az azonos tanegységből tett sikertelen vizsgáinak összesített száma eléri a hatot.

 

  • Aki egymás utáni 2 passzív félév utánfelszólításra sem jelzi tárgyfelvételi szándékát és így nem válik aktívvá.

 

AMIÉRT FIZETNI KELL, DEELKERÜLHETŐ

 

• a kvótán felül felvett, illetve nem teljesített nyelv és testnevelés kurzusok

• ismételt javítóvizsga (azaz a 3. és további ismétlővizsgák) díja

• ha több mint 10%-al túlléped képzésed teljes kreditszámát

• késedelmi díjak - a határidők be nem tartása, pl.késedelmes kurzusfelvétel, leadás,

utólagos záróvizsgára történő jelentkezés

 

Akinek ilyen tartozása van, az nem tudvizsgára jelentkezni!

 

HOVÁ FORDULJ TANULMÁNYIKÉRÉSSEL, PROBLÉMÁVAL?

 

  • Kari Tanulmányi Osztályok

 

Minden tanulmányi üggyel – ha nem szakmai probléma – a kariTanulmányi Osztályhoz fordulhatsz, például: kérelmek beadása, különbözőigazolások, dokumentumok kérése, kurzusfelvétel, záróvizsga-jelentkezés. A legtöbb tanulmányi ügyonline is elintézhető a MODULO rendszerben (pl. jogviszonyigazolás kérése).

 

  • Tanszékek,Tanárképző Központ

 

Szakmai kérdéssel a képzésért/tantárgyért felelősegységhez/oktatóhoz fordulhatsz: például eligazítás a szakteljesítési feltételeiben, kutatási témák, szakdolgozat ésdiplomamunka témák.