Prof Dr. Temesi Mária - MAGÁNÉNEK

Temesi_Maria

A Magyar Állami Operaház Liszt-díjas művésze, operanagykövete és énekmestere (1981-2022). 1997 óta a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar professzora, 25 éven át az SZTE Magánének Tanszék tanszékvezetője, jelenleg is vezető oktatója, a szegedi opera szak alapítója. A HAZÁM, HAZÁM TE MINDENEM Művészeti és Oktatási Alapítvány kurátora, a Simándy József Nemzetközi Énekverseny alapítója, művészeti vezetője és versenyigazgatója.

 

Szülővárosában, Szegeden két szakon végezve szerzett énektanári és zongoratanári - diplomát (1979), majd kitüntetéses diplomával végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Opera szakán és Tanári Mester szakán, Budapesten (1981).

 

Tudományos fokozatai:

Habilitált Mester Oklevél (2001) és DLA Mesterdoktori Oklevél (2003).

 

Pályakezdőként két világverseny győztese: Rio de Janeiro, SBRAC Nemzetközi Énekverseny (1981) és Philadelphia, Pavarotti Nemzetközi Énekverseny (1985).

 

Diplomája után állandó szerződést ajánlott számára a németországi Saarbrückeni Állami Operaház és a Magyar Állami Operaház. Hazájában maradva, a Magyar Állami Operaház állandó társulati tagjaként szerződött, ahol Wagner: Lohengrin című operájának Elza szerepével debütált 1982-ben, a világhírű olasz karmester, Giuseppe Patané vezényletével:

 

"Temesi Mária Brabanti Elzaként való bemutatkozása szenzáció! Szép hangja, kulturált éneklése, magabiztos, de mégis nőies lénye a nagy szerep eszményi megformálójává emeli. Az énekesnő soha nem él vissza óriási átütőerejű, magvas szopránjával, Wagner főszerepben is megőrizve így a dalolást, szép éneklést. Rendkívüli ígéret, vagy máris több annál!” – írta a „Népszava” kritikája 1982 áprilisában.

 

Magyar Állami Operaházi tagsága mellett párhuzamosan nemzetközi karrierje is elindult, először a Drezdai és Berlini Staatsoperben, majd a Nizzai Operaházban, melyeknek éveken át állandó vendégszereplője volt. Főszerepek sokaságát énekelte itthon és külföldön 1983-2015, Európa, Ázsia, Afrika, Dél-Amerika és az USA számos jelentős operaszínpadán, 40 éves művészi pályája során 3 Mozart, 7 Verdi, 3 Puccini, 2 Puccini kortárs és 9 Wagner főszerep, 6 jelentős R. Strauss női szerepet, több XX. századi, valamint kortárs magyar opera női főszerepeit. Kuriózum, hogy Donna Anna, Sieglinde és Kosztelnyicska szerepét 10-10 éven át énekelte itthon és a világ több operaszínpadán.

 

Művészi pályájáért kapott kitüntetései:

·Magyar Érdemrend Lovagkereszt, Magyarország Köztársasági elnökétől (2016)

„A mély kifejezőerőt igénylő drámai szoprán szerepek, főként a Wagner hősnők megformálásában kivételes,

ugyanakkor az oratórium és daléneklés terén is elsőrendű és rendkívül sikeres énekművészete

elismeréseként.”

 

·Melis György - díj: „A szép magyar beszéd műveléséért”, a Magyar Állami Operaház elismerése (2013)

·Liszt Ferenc - díj: „A Wagner főszerepekben nyújtott kivételes alakításaiért”, állami díj (2000)

·Artisjus- díj: „Madarász: Utolsó keringő, Asszony, kortárs operában nyújtott kimagasló alakításáért” (2003)

·Juventus - díj: „Brünnhilde alakításáért / Wagner: Ring – Siegfried” (1996)

·Székely Mihály Emlékplakett: Sieglinde alakításáért – Wagner: Ring – Die Walkür, Sieglinde alakításáért (1995)

·Bartók Béla - Pásztory Ditta díj: Szokolay: Ecce Homo, Lénió szerepének alakításáért (1992)

 

Szülővárosában több ízben is fellépett Európa legnagyobb szabadtéri színpadán, a Szegedi Szabadtéri Játékokon: Verdi: A trubadúr Leonóra szerepében, az Aida címszerepében és egy nagyszabású Verdi-Wagner Gálakoncerten.

Magyar Állami Operaházi tagságának 25. majd 30 éves jubileumán Wagner: A walkür című operájának Sieglinde szerepét és Wagner Wagner: Tannhäuser című operájának Erzsébet szerepét énekelte. Operaénekesi pályafutásának 35. éves jubileumán a Szegedi Nemzeti Színházban adott nagyszabású Gálakoncertet a Szegedi Szimfonikus Zenekar kíséretével.

 

Operaénekesi pályafutása mellett a magyar és nemzetközi koncert életben is jelentős szerepet vállalt, a magyar rádió és televízió különböző csatornáin ma is rendszeresen hangzanak el opera, oratórium és koncert felvételei.

 

Wagner Heroinák című szóló lemeze a Magyar Rádió Zenekarával, Jurij Szimonov vezényletével 2004-ben jelent meg a HUNGAROTON lemezkiadónál. Nevét jegyzi a magyar és nemzetközi Ki kicsoda? és számos magyar, német és angol operalexikon.

 

Több, mint negyedszázados Szegedi Tudományegyetemhez kötődő oktatóként, pedagógiai munkássága során számos ifjú tehetséget indított és indít el ma is a hazai és nemzetközi operaénekesi és tanári pályán. 2013-22 a Magyar Állami Operaház énekmestereként számos operaszerepet tanított be ifjú operaénekeseknek és karban tartotta számos énekkari művész énekhangját.

 

A Magyar Állami Operaház operanagyköveteként évente 50-60, az opera műfaját népszerűsítő előadást tartott (2014-2022) és tart ma is országszerte valamint külföldi meghívásoknak is eleget téve (Szlovákia, Románia, Szerbia, Anglia).

 

Szerteágazó munkássága mellett ma is aktívan énekel, hazai és külföldi koncert meghívásoknak eleget téve: Floridában (2019), Sanghaiban (2019), Londonban (2021), Bayreuthban (2022), Helsinkiben (2022), Heraklionban (2022). 2023 márciusában Szegeden énekelte Bartók Béla híres dalciklusát, az Öt dal Ady Endre verseire Op. 16-os dalciklust.

 

Hazai és nemzetközi mesterkurzusok oktatója európai, amerikai, olasz és kínai egyetemeken. Rendszeresen zsűrizik hazai és nemzetközi énekversenyeken. Több versenygyőztes tanítványa is van, növendékei közül többen szerepelnek hazai és nemzetközi operaszínpadokon.

 

Az általa 1998-ban alapított, Szegeden 26 éve két-három évente folyamatosan megrendezett Simándy József Énekversenyt, amelynek jelenleg is művészeti vezetője és versenyigazgatója, mára hazánk legnagyobb hagyományúvá énekversenyévé vált, és 2018-ban kulturális örökségünk részévé nyilvánítva bekerült a Magyar Nemzeti Értéktárba. Sokat tesz az ifjú énekesek pályaindulásának elősegítéséért, a versenygyőzteseket sikeres tárgyalásai eredményeképp az elmúlt évben több külföldi magyar kulturális intézettől is kapott is koncert lehetőség keretében Londonban, Bécsben, Beogradban és Helsinkiben bemutatkozhattak.

 

Tanári, pedagógiai munkásságáért kapott Kitüntetései:

·Jubileumi Emlékérem „Kiemelkedő Oktatói és Művészi teljesítményéért” (2010)

·Kitüntetés „Kiemelkedő Iskolateremtő Tevékenységéért” (2015)

·Rektori Elismerő Oklevél „Nemzetközi hírű művészi munkája és a Zeneművészeti Kar növedékei iránt elkötelezetten és odaadóan végzett oktatói tevékenysége elismeréseként” (2016)