SZTE BBMK Hírarchívum

SZTE_BBMK
Elhunyt Dr. Csanádi László orgonaművész, karunk nyugalmazott tanára

Elhunyt Dr. Csanádi László orgonaművész, karunk nyugalmazott tanára

2026. június 02.
2 perc

Dr. Csanádi László DLA orgonaművész, főiskolai tanár, a magyar zenei élet kiemelkedő alakja. 1954-ben született Tatabányán, zenei pályafutását római katolikus kántorként kezdte. Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végezte, ahol 1981-ben diplomázott, majd 2002-ben megszerezte a DLA fokozatot, 2011-ben pedig habilitált. Pályája során tíz évet töltött Itáliában, ahol tanított, koncertezett, és a Montecchio Maggiore-i dóm orgonistájaként is tevékenykedett.

1991-től a 2020-ig volt a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának orgonatanára, ahol saját tantervei alapján indította el az orgonaszakot, és a szak felelős oktatójaként jelentős szerepet vállalt annak országos elismertségében. Oktatói munkássága mellett liturgikus szolgálatot végzett több szegedi templomban, nevéhez fűződött a Collegium Musicum hangversenysorozat megalapítása.

Tervei szerint és szakmai felügyeletével készült a Szegedi Új Zsinagóga Wegenstein orgonájának felújítása, melynek avató hangversenyét 2001-ben tartotta. 2002-től ezen a főbb stílusjegyeket jól reprezentáló orgonán tartják az SZTE BBMK orgona tanszakának fontos vizsgáit, diplomakoncertjeit.

A 2004-től kezdődően kétévente megrendezett, – a hazai közép- és felsőoktatás legnagyobb szakirányú seregszemléjének számító – Szegedi Nemzetközi Orgonista Találkozók főszervezője.

Művészként Európa 15 országában lépett fel, oktatóként és előadóként számos kurzust, előadást, valamint orgonaverseny zsűrizését vállalta, itthon és külföldön egyaránt. Zenepedagógiai és művészi munkássága kiemelkedő, melyért szakmai körökben nagy tisztelet övezi.