Temesi_Maria_Kalnay_Zsofia_Sofi_Jozsef_fenykep

Közéleti Kávéház Fiatal tehetségek Szegeden Mester és Tanítványa sorozat: Prof. Dr. Temesi Mária ZMK Magánének Tanszékvezető, Kálnay Zsófia énekművész

Helyszín: Szegedi Tudományegyetem, Zeneművészeti Kar, Liszt Ferenc Kamaraterem (Szeged, Tisza Lajos krt. 79-81.)

Időpont: 2016. január 6. (szerda) 17 óra

Dr. Szondi Ildikó és Andóczi Balogh Éva ötlete alapján hónapról-hónapra bemutatkoznak az SZTE Sófi Ösztöndíj Alapítvány által támogatott fiatal szegedi tehetségek. A Sófi Alapítvány 15 millió forint ösztöndíjjal és többféle szolgáltatást nyújtva patronálta a tehetségeket az elmúlt 15 évben, akikből egymást segítő, együttműködő közösséget is szervez.

37. Program: Prof. Dr. Temesi Mária Operaénekesnő és Tanítványa, Kálnay Zsófia énekművész

Időpont: 2016. január 6. (szerda) 17 óra

Házigazda és beszélgetőtárs: Prof. Dr. Szalay István, a Közéleti Kávéház Kuratóriumi Elnöke

Vendégek:

Prof. Dr. Temesi Mária, a Magyar Állami Operaház Operaénekesnője, Énekmestere, az SZTE, Zeneművészeti Kar Magánének Tanszékének Tanszékvezető egyetemi tanára, az Opera Nagykövete Szegeden született. A nemzetközi és a magyar zenei élet kimagasló és elismert művész egyénisége. Nevét jegyzik a következő rangos lexikonok: a berlini Opernlexikon, az angol Who is who in Music, a Magyar és Nemzetközi Ki Kicsoda, a Budapest Kézikönyve, a Magyar Színházművészeti Lexikon és a Szegedi Színjátszás Krónikája. Középfokú és felsőfokú szegedi zenei tanulmányait követően Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen kitüntetéssel szerezte opera és tanár szakos diplomáját. 1982-ben Wagner opera főszereppel, a Lohengrin Elsájával mutatkozott be a Magyar Állami Operaházban. Rangos díjakat nyert el elismert nemzetközi énekversenyeken, amelyek közül kiemelkedik a Rio de Janeiro-i Nemzetközi Énekverseny I. díja és Luciano Pavarotti Nemzetközi Énekverseny (Philadelphia) I. díja. Kiváló művészi teljesítményét számos művészeti díjjal (Liszt Ferenc Díj, Bartók Béla-Pásztory Ditta Díj, Székely Mihály-, Juventus-, Artisjus- és Melis György Díj stb.) jutalmazták. Több hanglemeze és CD-je megjelent, amelyeken Liszt Ferenc, Mozart, Britten és Wagner művek hallhatók. A nemzetközi operairodalom (Mozart, Puccini, Mascagni, Verdi, Wagner, R. Strauss, Beethoven, Csajkovszkij, Erkel) híres szerepei alkotják sokoldalú repertoárját. Számos főszerepet énekelve fellépett a világ legismertebb operaházaiban és koncerttermében, több mint 80 helyszínen. Több mint húsz országban csodálhatták meg kivételes hangját és tehetségét, Európa mellett az Egyesült Államokban, Dél-Amerikában, Törökországban és Afrikában is. Koncert repertoárja is rendkívül gazdag: Bach, Mozart, Beethoven, Berlioz, Dvorak, Rossini, Mahler, Schönberg, Kodály, Dohnányi, Bartók, Schumann, R. Strauss, Berg stb. A világ legnevesebb karmestereivel, rendezőivel és énekeseivel dolgozott együtt, többek között: Ferencsik János, Vaszy Viktor, Fischer Iván, Kocsis Zoltán, , Medveczky Ádám, Lamberto Gardelli, Giuseppe Patanè, Rico Saccani, Sir John Pritchard, Kobayashi Ken Ichiro, Jurij Szimonov, Szergej Ljubimov, Christine Mielitz, Catherina Wagner, Marton Éva, Polgár László, Roberta Alexander, Giacomo Aragall, Luciano Pavarotti. A Simándy József Nemzetközi Énekverseny megalapítója, művészeti vezetője és zsűritagja. 1997 óta folytat kiemelkedő oktatói tevékenységet a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Magánének Tanszékének Tanszékvezető egyetemi tanáraként (Habilitáció 2001, DLA 2003). Több neves fiatal művészt is elindított már az operaénekesi pályán (Rálik Szilvia, Kátai Natasa), növendékei közül többen felvételt nyertek a Grazi Zeneművészeti Főiskolára. Sokat tett azért, hogy nemzetközileg is elismertté váljon a szegedi énekképzés. Ennek köszönhetően több, Szegeden diplomázott ifjú tehetség ért el szép sikereket, többek között: Kónya Kriszta, Rácz Rita, Cseh Antal, Nánási Helga. Számos mesterkurzust szervezett hazai és nemzetközi szaktekintélyek meghívásával. 2015-ben az SZTE Sófi-alapítvány is rangos kitüntetéssel ismerte el Temesi Mária kiemelkedő iskolateremtő tevékenységét, akinek két tanítványa (2011-ben Bobány Rebeka, 2015-ben Kálnay Zsófia) is elnyerte a Sófi-ösztöndíjat.

Kálnay Zsófia énekművész zenei tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán végezte Temesi Mária növendékeként. Tanulmányai során számos szerepet énekelhetett a Szegedi Nemzeti Színházban, például Rossini Hamupipőkéjének címszerepét, Verdi Rigolettójában Maddalenát, Offenbach Hoffmann meséiben Miklós szerepét. Bemutatkozott már a Magyar Állami Operaházban Rossini Rosinájaként és a Budapesti Wagner Napokon Rajna sellőként. 2013-ban megnyerte a Simándy József Énekverseny második kategória első díját, több különdíjban részesült, ezek egyike volt a Művészetek Palotájában Strauss Hallgatag Asszony című operájában Carlotta szerepe, Kocsis Zoltán vezényletével. 2014. novemberben az Operaház új produkciójában, a Cosí fan tutte című operában Dorabella szerepével kezdte az évadot, az Oscar díjas filmrendező, Jirí Menzel rendezésében. Az Erkel Színházban Miklósa Erikával lépett fel a West Side Storyban, amelyet Novák Péter rendezett. Kiemelkedő tehetségének elismeréseként 2015-ben elnyerte a Sófi-alapítvány fődíját.